Dne 29. 5. 2025 se v Polsku pod záštitou ministerstva obrany Polské republiky konali oslavy dne modrých baretů. Na tyto oslavy jsme byli jako SVV pozváni v rámci spolupráce s Odborem pro Válečné Veterány polského ministerstva obrany. Oslavy se letos konaly v přístavném městě Gdyně.
Město Gdyně je symbolem polské námořní tradice a svobody. Přepravu za našimi přáteli se nám podařilo zabezpečit cestou Odboru pro válečné veterány a válečné hroby MO.
Cesta z Prahy, přes celé Polsko do Gdyně byla plna očekávání. Na místo jsme dorazili navečer. Jako delegace SVV jsme byli přivítáni 1. místopředsedou sdružení veteránů sloužících za hranicemi státu panem Jiřím Dutkowskim a Andřejem Aniszkiewiczem. Následně jsme byli seznámeni s plánem a časovým harmonogramem slavností. První den naší návštěvy byl věnován návštěvě poloostrova Hell, kde jsme navštívili obranné pozice, které jsou dnes už jenom turistikou atrakcí. Následně jsme se vrátili do Gdyně a navštívili válečnou loď ,,Blyskavica“, která sloužila a přečkala celou 2. sv. válku. Po prohlídce lodi jsme byli pozváni k návštěvě výcvikového námořního centra. Zde bylo námořníky připraveno pohoštění pro všechny veterány, kteří dorazili na slavnost. Tady jsme se, na chlapském neformálním společenském večeru při grilování, setkali s veterány napříč zahraničníma misemi organizovanými polským státem. V kamarádské pohodové atmosféře večera jsme byli přátelsky přijati mezi Polské veterány.
Další den, jsme absolvovali slavnostní hlavní program oslav dne válečných veteránů. Oslavy v Polsku tradičně začínají slavnostní mší v kostele. Slavnostní mše byla věnována zemřelým ale i žijícím veteránům. Poté následoval pochod všech přítomných městem Gdyňa do přístavu, ke křižníku Blyskavica. Zde se konaly hlavní oslavy Dne modrých přileb. Tady jsme se setkali s předsedou spřátelené veteránské organizace panem plk. Dr. Jerzym Banachem a 2. místopředsedou plk. dypl. Ryszardem Wožniakem. Byli jsme představeni veliteli vojsk gen. Marku Sokolowskemu. Panem generál se s námi vyfotil a přátelsky s náma podebatoval. Na místě nás oslovila i paní Ewa Broda, která vede organizaci Walkýra u 32. základny námořního letectva. Organizace Walkýra pomáhá a pečuje o veterány, kteří v rámci služby v mezinárodních jednotkách utrpěli zranění, resp. trpí dodnes na jeho následky. Nejdůležitější setkání dne bylo setkání s paní pplk.. Dr. Katarzinou Řadkowskou, vedoucí Odboru pro VV polského ministerstva obrany. Paní pplk. Dr. Katarzina Řadkowska organizovala celou akci a i když se musela věnovat představitelům státu, našla si čas i na naší delegaci. Paní Katarzina ocenila naší přítomnost na této akci jako velký přínos ke spolupráci českých a polských válečných veteránů.
Na této akci jsme se seznámili se zajímavými lidmi, kteří projevili zájem o spolupráci s veterány s České republiky.
Po hlavní akci jsme navštívili Námořní muzeum v Gdyni. V muzeu je ke zhlédnutí spousta zajímavých exponátů. Mimo jiné nás průvodce vzal do útrob ponorky, což byl pro nás jako suchozemce nevšední zážitek. Ponorka je jedním z magnetů tohoto, pro nás, výjimečného muzea.
Poté jsme se vydali na místo ubytování a po cestě narazili na stádo divokých prasat žijících tady uprostřed města. Beze strachu hledaly potravu v porostu hned vedle naší cesty.
Ráno nás čekala dlouhá cesta domů.
Toto setkání nám umožnilo vidět a zažít atmosféru slavnosti, demonstrující hrdost polského národa na své válečné veterány. Tato slavnost je organizována polským ministerstvem obrany a naše účast jako reprezentantů SVV ČR byla vnímána velice pozitivně jak našimi kolegy, tak i představiteli polského ministerstva obrany. Pokud by takováto akce mohla být organizována i ministerstvem obrany České republiky, určitě by to pozvedlo prestiž Armády i její válečných veteránů.
Fotogalerie – GDYNĚ 2025
Předseda Sdružení Válečných Veteránů MSK kpt. Gergišák Tomáš